auverg gordon
aktuality vystavy foto kontakt

 

Gordonsetr
(Gordon Setter)

Portrét plemene

Naši chovní jedinci

Plánované vrhy

Aktuální vrhy

Historie chovu

 

 

Gordoni u nás

Gordoni jsou alfa  v naší psí rodině. Jsou krásní,milí, jsou to draci k neutahání, mají pořád dobrou náladu a rozdávají jí i nám.

Potkáváme se se dvěma typy gordonsetrů. Jedni jsou drobnější, standardně, či spíše méně osrstění ale velmi rychlí s nádherným dalekým hledáním a elegancí, prostě radost se dívat a sledovat jejich práci v poli .Ne vždy  exteriérem odpovídají standardu.

Druhá  forma je trochu těžší, větší,nádherně osrstěná , při hledání o něco   pomalejší, klidnější a pochopitelně vítězící na výstavách. Na loveckých vlastnostech ovšem nic neztrácí.

 Pro obě formy máme stejná kriteria pro zařazení do chovu a tak by si člověk myslel, že tedy máme jenom  ideální jedince v chovu. Ale není tomu tak, obě formy se neustále míchají. S těmi, kteří jsou exteriérově ,,jenom standardní,, jdou většinou jejich majitelé na výstavu jednou, aby dosáhli požadovaného ocenění. Na výstavách je potom většinou možnost vidět pouze malý zlomek jedinců, kteří u nás jsou.
Po zkušenostech s prací a chovem gordonů jsem došla k rozhodnutí sestavit si doma chovný pár pracovně velmi zdatných jedinců, kteří mají předpoklady svým potomkům předávat vlohy pro daleké polní hledání a splňují chovné podmínky našeho klubu. A pár jedinců, kteří mají předpoklady dávat potomky bohatě osrstěné, klidnější povahy,vhodné pro výstavy a pro rozvážnější práci ,,pod flintou“.

Tento model se však neosvědčil. Pokračuji tedy v chovu krásných jedinců, odpovídajících plně standardu, kteří mohou ve výstavních kruzích očekávat vysoká ocenění.  Každý z těchto jedinců je schopen při správné výchově a výcviku být platným pomocníkem v lovecké praxi a ještě  je na co  se koukat.

Za tímto účelem jsem použila jako krycího psa nádherného a úspěšného gordonsetra  z prestižní italské chovatelské stanice LUDSTAR. V r. 2009 máme již druhý vrh a je vidět, že šlo o dobrou volbu. Ze stejné krve jsme dovezli ještě mladého psíčka s nadějí, že bude u nás brzy předávat   vynikající vlastnosti, které tato krevní linie nese. Ale má ještě mnoho před sebou.

Všechny tyto gordonsetry spolu s Dádou připravujeme a vodíme na zkoušky a všichni psi s loveckými zkouškami si svoje dovednosti ověřují i v praxi.

Teď tedy musíme počkat na nové odchovy a doufat, že se nám podaří dostat tyto jedince do rukou takovým lidem, kteří budou s námi spolupracovat na uskutečnění tohoto záměru.

Aktualizováno  5.4.2010

Ula z Aklic /Julie/-

 V, CAC, Memoriál Josefa Luxe I.cena  220 b. CACT,

Krásná fena po německých předcích.Svůj první vrh odchovala v r. 2007. Všichni jedinci, kteří byli  na výstavách byli oceněni známkou Výborná.  Dala nám již tři vrhy krásných schopných štěňátek a je vynikající matkou přičemž její lovecké vlohy a chuť do práce  nijak neutrpěly.


Erica Sarmando Dream -

Fena s velmi úspěšnou kariérou výstavní i pracovní. Ve výstavní sezoně r. 2007 během třech týdnů dosáhla titulu junioršampion  České republiky . V r. 2008 dokončila šampionáty okolních států  / Rakousko, Slovensko, dokonce získala tituly grand šampion ve dvou státech a splnila podmínky pro udělení titulů Interšampion /C.I.B a C.I. C /. Ačkoliv zní její jméno dost exoticky,je potomkem našich pracovních psů a tyto kvality si zachovala. Díky vynikajícím vlohovým loveckým vlastnostem získala v tomto roce titul CACT na klubových  zkouškách vloh, kde prokázala nádhernou práci gordonsetra, takovou, jak má vypadat radostná a chuťová práce s dalekým hledáním, úžasným nosem a perfektním vystavením v setrovském stylu.V práci i ve výstavní kariéře budeme pokračovat. Svou rychlou  a výraznou kariérou nám  ,,Rica,, získala také pár závistivých odpůrců z řad majitelů méně úspěšných gordonů ale i přátel , rozumných a zkušených  chovatelů a držitelů loveckých psů, kteří se radují  spolu s námi z úspěchů gordonsetrů   v našich klubech. V měsíci červenci 2009 začala svojí výstavní kariéru její dcera Maria Matilde nar. V r. 2008  v Mladé Boleslavi ve třídě dorostu se známkou Velmi nadějná 1. Moc jí držíme pěsti aby to takto i nadále pokračovalo. Nosově je tom vynikajícně a vlohy jsou u ní na velmi dobré úrovni.

Dastin DAMA Krkonoše-

V, Kubový vítěz, interšampion, český šampion ZV, PZ, SVP, LZ, VZ, memoriál Milana Novotného. Jednoduše - všestranný pes.Svoji práci na honech odvádí  vždy svědomitě. Nedělá  mu problém, když při honu spadne střelený bažant do oplocené zahrady. Elegantním skokem zdolává plot tam i zpět a radostně přináší střelenou zvěř. Pro svoje  výborné vlastnosti  se stal vyhledávaným krycím psem a z mnoha spojení vzešli  pracovně i exteriérově úspěšní jedinci.

Tohoto psa již využíváme v chovu jen na osobní přání ,dovršil již úctyhodných 10 let a má právo na zasloužený odpočinek.

 

Aves od Semenačky /Art/

-chovný pes - VD, štíhlý, rychlý pejsek,který se u nás ocitl ve svých třech letech proto, že ho jeho původní majitelka neměla kam dát

.Vyřešili jsme spolu pár počátečních problémů  a dnes je to pes pro odchov velmi pracovně nadějných jedinců. RTG kyčlí bylo zhotoveno až ve věku 3 a půl  roku,kdy už bývají patrny artrotické změny kloubů, které posouzení posunují v negativním slova smyslu, ale Artík z toho vyšel výborně i v tomto věku má hodnocení DKK 1/1 VD na výstavě má pouze proto, že jsme s ním šli na výstavu v době,kdy si u nás zvykal a nechtěl se předvádět, nedovolil aby se na něj  sahalo, uskakoval a vrčel. Jinak to v žádném případě není exteriérově védéčkový pes. Dal dva vrhy schopných jedinců a jeden vrh se očekává / květen 2010 /.

Ula z Aklic /Julie/

Ula z Aklic 
nar. 15. 6. 2005   V, CAC  ZV I. cena CACT, Krásně osrstěná fenka s hladkou srstí

Matka vrhu  K, N a vrhu  O
Potomci ocenění na výstavách vždy výborní
Zkoušky mají v I.ceně

 

 
 

Aves od Semenačky (ART) 
art
Aves od Semenačky (ART) nar. 22. 11. 2003 chovný pes, zatím VD. velmi rychlý, lehký a stylově pracující pes. DKK 1/1 Foto ve 3 letech ZV I.c
 
 

Erica Sarmando Dream
erica   CH SK, CH A ICH, Grand chapion CZ,
CH CZ, JCH CZ

 Erica Sarmando Dream nar. 22. 3. 2006 kandidátka chovu - HD 0/0, Národní  vítěz

,Akt. 10.10.08

Fotogalerie          www

Dastin DAMA Krkonoše
ula
Dastin DAMA Krkonoše nar. 1999 – foto 8 let - Klubový vítěz, Interšampion, Český šampion
 

 

Maria Matilde Scotch DAMA Krkonoše

Nar. 7.11.2008

ZV -CACT

DKK A/A   DLK 0/0

Junior šampion  ČR

Majitel:
Zdeněk Hejzlar

http://www.scotchdopole.cz/

e-mail: scotchdopole@centrum.cz

Akt. 12.2.2010

splněny podmínky chovu

 
Rodokmen

Fotogalerie

 

 

 

   
stenatkaknihakontaktfrenchenglishdeutsch